Your browser does not support JavaScript! BHP Bielsko-Hurtownia i sklep z artykułami BHP w Bielsku-Białej

Ochrona głowy

Kask BHP ma pełnić funkcje ochronne musi zostać prawidłowo dobrany. Ważne, by miał odpowiedni rozmiar nie może być ani za duży ani za mały. Dodatkowo powinien być dostosowany do rodzaju wykonywanej pracy.Na niektórych stanowiskach potrzebne są też ochronniki słuchu. Kluczowe jest również prawidłowe założenie kasku wraz z elementami zabezpieczającymi, nie może on spadać, zachodzić na oczy, ani w jakikolwiek sposób zmieniać położenia.

Kask BHP chroni zdrowie i życie pracownika. Powinien niwelować negatywne skutki związane z niebezpieczeństwem podczas prac budowlanych, szczególnie przy stawianiu konstrukcji i rusztowań. Kask BHP zabezpiecza pracownika przed skaleczeniami, uderzeniami oraz otwartymi ranami. Jeśli kask został wykonany z odpowiednich materiałów, może również chronić przed płomieniami, iskrami, odpryskami stopionego metalu.

Modele kasków ochronnych różnią się zależnie od typu i przeznaczenia. Ich cechą wspólną są podstawowe elementy budowy, do których należą: skorupa, która powinna być wykonana z poliamiduABS, polietylenu lub kompozytu mat szklanych utwardzanych żywicami syntetycznymi oraz więźba i pas główny. Ważną rolę w kasku BHP pełni jej główna część wierzchnia. W momencie uderzenia to właśnie na niej kumuluje się moc i energia, natomiast jej nadmiar przechodzi do więźby.

Kaski ochronne różnią się między sobą również kolorami. Ich barwa określa funkcję, jaką pełni pracownik na budowie. 

 Biały jest przeznaczony dla kierownika budowy, inżyniera budowy oraz inspektora nadzoru i innych inżynierów.

Żółty noszony jest przez wszystkich pracowników fizycznych.

Czerwony mogą zakładać tylko goście, stażyści oraz projektant. 

Niebieski przeznaczony jest dla osób pracujących na wysokościach, dla operatorów maszyn, elektryków i energetyków.

 Zielony – dla pracowników BHP

Pomarańczowy nosi geodeta.

Czarny – architekt oraz inspektor nadzoru autorskiego.